CO jE EPOXIDOVÁ PRYSKYŘICE

Často se setkáváme s dotazy: “Z čeho je ten ten pruh uprostřed podnosu?” “Líbí se mi ten stůl s řekou uprostřed, co to je?” Odpovědí je epoxidová pryskyřice. Jedná se o syntetický materiál s velmi dobrou adhezí. Tím částečně odpovídáme i na další časté dotazy: “Nerozlomí se mi ten stůl?” “Neodlepí se mi od toho dřeva?” “Nebude se prohýbat”? Pokud jsou dodrženy správné technologické postupy při tvorbě výrobků z epoxidové pryskyřice, ničeho takového se bát nemusíte. Pro porovnání, epoxidová pryskyřice je tvrdší než beton. 

S epoxidovou pryskyřicí jsme se mohli setkávat již před spoustou let. Epoxidová pryskyřice, z které jsou vyráběny umělecké výrobky je však na trhu mnohem kratší dobu a má úplně jiné vlastnosti.

Při práci s čirou epoxidovou pryskyřicí je důležité vybrat pryskyřici s co nejvyšší UV stabilitou. Levnější epoxidové pryskyřice časem žloutnou. Některé pryskyřice jsou nažloutlé již při vylévání, jiné mohou zežloutnout za pár týdnů, jiné až v řádech let či vůbec. Čím vyšší UV stabilita, tím je méně pravděpodobné, že se tento jev projeví. Proto vznikla i tato stránka, kde se snažíme uveřejňovat výrobce, kteří pracují s vysoce kvalitní pryskyřicí a Vaše výrobky Vám vydrží jako nové velmi dlouho.

ČIRÁ EPOXIDOVÁ PRYSKYŘICE

Pokud se pryskyřice nijak neprobarví, je v čirém provedení. Nádherně podtrhává kresbu dřeva či se do ní dají zalít různé dekorativní předměty. Zde je velmi důležité dbát na zmíněnou UV stabilitu.

Máte zájem o výrobek na zakázku? Využijte našeho poptávkového formuláře.

 

ČIRÁ EPOXIDOVÁ PRYSKYŘICE
BAREVNÁ PRŮHLEDNÁ PRYSKYŘICE​

BAREVNÁ PRŮHLEDNÁ PRYSKYŘICE

Dle množství pigmentu můžeme dát pryskyřici jak lehký, tak sytější nádech jakékoliv barvy. Nejčastěji s k tomuto probarvování využívají alkoholové pigmenty. Opět je potřeba dbát na kvalitu těchto pigmentů. Ne zřídka se stává, že i tento pigment časem začne měnit barvu.

Máte zájem o výrobek? Podívejte se na nabídku místních umělců.

METALICKÁ EPOXIDOVÁ PRYSKYŘICE

Metalické pigmenty jsou poslední dobou velmi žádané. Opět se dá volit intenzita dle množství využitého metalického prášku. Zde je důležité volit metalický pigment s co nejmenšími částicemi (mikrony). Čím jsou částice větší, tím budou při tvrdnutí pryskyřice více klesat ke dnu a nevytvoří tak úchvatné efekty. Pokud pracujeme s kvalitním metalickým pigmentem, dokáže se delší dobu vznášet v pryskyřici  a díky proudění pryskyřice (tzv. Brownův pohyb) začne vytvářet zmiňované efekty.

Rádi byste viděli výrobky místních umělců? Můžete si je prohlédnout na našem Instagramu.

METALICKÁ PRYSKYŘICE
BAREVNÁ NEPRŮHLEDNÁ PRYSKYŘICE

BAREVNÁ NEPRŮHLEDNÁ PRYSKYŘICE

Poslední kategorií jsou probarvené neprůhledné pryskyřice. Často jsou na tyto výrobky využívány pasty, které pryskyřici zneprůhlední a zbarví do vyžadované barvy.