"Za každý prodaný epoxidový stůl necháme v zemi původu dřeviny vysadit dva nové stromky."

Ahoj kluci, jsem rád, že jste si udělali čas na rozhovor. Když se řeknou epoxidové stoly, tak jste jedni z těch, kteří se spoustě lidem vybaví. Můžete se trochu přiblížit těm, kteří o Vás tolik neví?
Ahoj Honzo. Děkujeme za pozvání. Jsme s bráchou sice z truhlářské rodiny, ale v mládí se naše cesty začaly ubírat jiným směrem. Brácha šel na kuchaře a já se věnoval IT. Před cca 10 lety začal v USA a Kanadě epoxidový boom, který jsem sledoval na instagramu a facebooku. Viděl jsem, jak s tím koketují kluci z Black Forrest Wood, kteří do té doby vyráběli hlavně vchodové dveře, nebo James z Luxedge. Při mé několikaměsíční poznávací cestě po Kanadě jsem do pár truhlářských shopů zavítal a měl jsem to štěstí, že mi tamní truhláři dovolili koukat jim pod ruce a něco se přiučit.
Po návratu jsem zjistil, že tady nic takového vůbec není a chtěli jsme to s bráchou začít dělat, ale nebylo jak. Nebyl tu k dostání žádný kvalitní epoxid. Všechno byly jen podlahové epoxidy, které neměly parametry na vylití třeba 5cm silného stolu. Dali jsme tedy s bráchou tu business myšlenku na cca tři roky k ledu a znovu ji vzkřísili, když jsem koupil u Kutné hory chalupu se starou kamennou stodolou. Tak vznikla Truhlárna ve stodole.
Začátky s epoxidovou pryskyřicí byly pro mnoho tvůrců složité. Vzpomenete si na svůj první epoxidový stůl a jak dopadl?
První rok byl u nás ve znamení zkoušení různých epoxidů. Koupili jsme epoxidy z ČR, Německa, Itálie, Anglie i Kanadskou Ecopoxy a zkoušeli vylévat stoly a prkénka. Dávat je potom na měsíc ven na slunce, rozbíjet je kladivem abychom ověřili jejich pevnostní vlastnosti atd. Nakonec jsme zjistili, že Kanadská Ecopoxy je jasně nejlepší a i proto s ní 95% stolařů USA/Kanadě pracuje. První komerčně vylité a prodané byly konferenční stolky ze 700 let staré řecké olivy s modrým carribean blue pigmentem. Dopadly nejspíše dobře. Žádná reklamace na ně ani po letech není. Na stoly dáváme doživotní záruku.
Lidé Vás spíše znají pod názvem Truhlárna ve stodole. Nedávno jste změnili název značky na Epoxy&Wood Brothers a máte v plánu se soustředit i na zahraniční trh. Je to pro Vás nová neznámá nebo již do zahraničí své epoxidové stoly dodáváte?
Minulý rok jsme vyrobili 28 stolů a z toho šlo 19 do zahraničí. Rozhodli jsme se proto přejmenovat, abychom byli více rozpoznatelní pro evropský trh. Zatím dodáváme hlavně do Německa, Francie, Rakouska a Švýcarska. Letos bychom rádi počet prodaných stolů zdvojnásobili, ale uvidíme, jak nám do toho promluví covid. Pořád ale chceme zůstat spíše menší rodinnou dílnou a každému stolu dát maximální péči. Těch cca 60 stolů ročně bude prozatím náš strop.
Je o Vás známo, že často tvoříte z exotických dřevin. Jaké druhy dřevin tedy nalezneme ve Vašem repertoáru a jaké dřevo je Vám nejbližší?
Stůl z dubové spárovky vám udělá každý truhlář. Chtěli jsme se proto zaměřit hlavně na exotické dřeviny jako je oliva, americký ořech, monkey pod, sekvoj, jatoba apod. Vyrábíme stoly, které budou mít lidé doma stovky let a jídelní stůl je v rodině jeden z nejdůležitějších kusů nábytku. Chceme proto lidem dopřát nákup něčeho výjimečného, co jen tak někdo nemá. Zakládáme si na nákupech pouze „salvaged“ dřeva, či certifikovaného dřeva povoleného ke kácení a za každý prodaný stůl necháme v zemi původu dřeviny vysadit dva další stromky. Děláme dva druhy stolů. Buď jde o stoly s epoxidem a nebo o stoly z jedné velké fošny, která má délku přes 2 metry a šířku přes 100cm. Do takového stolu již žádný epoxid nelijeme. Zákazník si tak může vybrat, co se mu k jeho domovskému interiéru hodí více.
Když si u Vás potencionální klient objedná epoxidový stůl, jak celý proces probíhá a co vše mu můžete nabídnout?
Klient většinou napíše, že by chtěl stůl a pošle nějaké fotky třímetrových sekvojových stolů z pinterestu, které se mu líbí. Následuje rychlé vystřízlivění, že takový stůl stoji 300-350 tisíc korun a ne 50. Poté parametry upravujeme a domlouváme osobní schůzku u nás v dílně. V současné době máme skladem asi 60 různých epoxidových barevných pigmentů od několika výrobců. K většině z nich máme i vzorky. Klient už tedy ví rozměry, ale většinou neví jaké podnoží, jakou barvu epoxidu a potřebuje vidět i dřevinu ze které bude jeho stůl vyroben a osahat si ji. Na osobní schůzce se všechny tyto parametry určí, vypracujeme cenovou nabídku a po jejím schválení klient platí 50% zálohu.
Začneme s výrobou několika vzorků velikosti 25x25cm pokud si klient není jistý průhledností pigmentu a nevybere si z epoxidových vzorků u nás v dílně. Vyrobené vzorky klientovi zavezeme a podle toho, jaký klient schválí, začneme s výrobou stolu a náš kovář s výrobou zákazníkem schváleného podnoží. Nějaké exotické dřevo bereme v ČR, ale většinu objednáváme ze zahraničí. Jakmile dřevo přijde. Necháváme ho aklimatizovat u nás v dílně a poté začíná samotný proces výroby, který trvá cca 4-6 týdnů. Na větší stoly je bezplatná doprava včetně montáže a na všechny vyrobené stoly dáváme doživotní záruku.
Stejně jako v jakékoliv branži se můžeme potkat s precizně provedenými výrobky a i těmi, které jsou na nižší úrovni. Jak běžný zájemce může vůbec poznat, že se obrátil na poctivého výrobce a na co by si měl dát pozor?
Stejně jako u každého řemesla se i u epoxidu v posledních letech vyrojilo plno takzvaných „garážníků“. Lidí, kteří si chtějí zkusit vylít svůj stůl, prkénko, nebo nějaký šperk. Denně nám pět takových lidí píše na facebook či instagram se žádostí o radu ohledně epoxidu, broušení či oleje a upřímně jsem za to rád a rád poradím. Z epoxidu se dají dělat nádherné věci a podporuje kreativitu. Jak už jsem psal výše. Stůl z dubové spárovky vám udělá každý truhlář. S epoxidem si člověk může mnohem více vyhrát. Do epoxidových prkének se dají zalít chilli papričky, náboje apod. Do stolů zase třeba kamínky či stabilizovaný mech. Výrobek si tedy může zákazník mnohem více personifikovat. Jednomu známému českému kuchaři jsme třeba do stolu zalévali jeho první šéfkuchařský nůž a vařečku. Jeden milionář od nás zase chtěl zalít zlatou cihličku do kostky průhledného epoxidu, aby si ji mohl vystavit doma na stole v pracovně.
V posledním roce ale dochází k tomu, že čím dál častěji opravujeme stůl po někom, kdo ho vyrobil někde doma v garáži a neměl ho pro sebe, ale prodal ho dál. Bez papíru a bez záruky. Chtěl samozřejmě co nejvíce vydělat, takže použil nekvalitní epoxid, brusivo či olej a k nám pak přijede zákazník se stolem, za který dal třeba 60 tisíc korun a po roce a půl se mu epoxid odlepil od hran stolu, nebo praskl. Když zákazníkovi řekneme, ať stůl reklamuje u výrobce, který musel dát na stůl za 60 tisíc přece nějakou záruku, tak se dozvíme, že zákazník k němu ani nemá fakturu. Pak se diví, že oprava bude stát třeba dalších 30 tisíc korun, protože nekvalitní epoxid se musí celý vysekat, hrany stolu obrousit a celý se musí vylít znovu. Každý si myslí, že vyrobit epoxidový stůl je jednoduché, protože viděl patnáctiminutové video na youtube, ale realita je zcela odlišná.
Je to proces na skoro měsíc a vychytat správný postup trvá roky. Apeloval bych proto rád na zákazníky, ať nekoukají primárně na cenu, ale na to, aby dostali za svoje peníze kvalitní výrobek se zárukou a fakturou. Je to stejné jako rozdíl mezi amatérským a profesionálním svatebním fotografem. Kvalita něco stojí a já zákazníkům vždy říkám, že za cenu tří Iphonů, které jim dohromady vydrží 6-8 let mohou mít stůl, který jim při jejich správné péči, stejně jako péči jejich dětí a vnoučat vydrží 200 let.
Jedním z velmi diskutovaných témat je UV stabilita využívané pryskyřice. Pryskyřice může časem zežloutnout a výrazně znehodnotit výrobek. Je vůbec reálné, aby koncový zákazník poznal, že je pořizovaný výrobek z UV stabilnější pryskyřice?
Složení epoxidu se neustále zlepšuje, ať už jde o výslednou tvrdost, UV stabilitu nebo odvod bublin po vylití. V zásadě ale stále platí, že čím dražší epoxid, tím lepší vlastnosti. Před pár lety jsme dělali konferenční stolek s průhledným epoxidem. Dva měsíce zpět nám ho zákazník přivezl na přebroušení a naolejování a epoxid je stále krásně čirý. Cca v 90 % případů ale děláme stoly s pigmentovaným epoxidem a tam se i po letech mírné UV žloutnutí ztratí.
Nově budete otevírat svůj showroom. Kdy se na něj můžeme těšit a kde ho nalezneme?
Vzhledem k tomu, že nám stodola už byla malá a sice byla stylová, ale v zimě se tam nepracovalo úplně skvěle, jsme se rozhodli přesídlit do Modletic u Prahy, kde máme v pronájmu skoro 300 metrů čtverečních v zateplené hale. Tím jsme v podstatě zabili dvě mouchy jednou ranou. Za prvé může naše firma dál růst a za druhé máme konečně místo i pro showroom. Zákazníci nám poslední roky říkali, že by rádi osahali při výběru budoucího stolu více druhů dřevin a ne jen olivu, či americký ořech. Toto jejich přání jim teď budeme schopni splnit. V showroomu budeme mít cca 20 fošen exotických dřevin jako je monkey pod, oliva, sekvoj, jatoba a dalších.
Kam se mohou případní zájemci o Vaše epoxidové stoly obracet?
Můžou nám napsat na sociální sítě:
https://www.instagram.com/epowoodbros/
https://www.facebook.com/Epowoodbros
či na mail objednavky@epowoodbros.cz .