Cerwoodesign

"Luxusní stoly z exotického suaru, ale i našeho ořechu."

CERWOODESIGN

Ahoj Petře, spousty lidí mají zajímavé příběhy, kdy začínali se svým řemeslem. Jak napadlo Tebe vyrábět takovéto luxusní stoly?

Ahoj! Pracovat se dřevem jsem začal v roce 2015, když jsme s přítelkyní koupili starý dům mojí babičky. Při úklidu půdy jsem našel pár starých trámů, které mi bylo líto „prohnat komínem“. Rozhodl jsem se, že z nich vyrobím konferenční stolek do obýváku a tak jsem si přečetl pár článků, jak se se dřevem pracuje, mrknul se na pár videí na Youtube, koupil si ruční pilku, vibrační brusku, lepidlo a šel jsem do toho. 🙂

Ty ses relativně rychle vypracoval tam, kde jsi. Tvé počátky práce se dřevem se datují k roku 2015. Čím si myslíš, že se lišíš od ostatních, že se Ti tak rychle začalo dařit?

Vlastně ani nevím, všechno to přišlo nějak samo. Výroba stolů byla ještě do loňského roku mým popracovním koníčkem. Z každé nové zakázky jsem měl hroznou radost a říkal jsem si, že by bylo super se tím jednou živit na plný úvazek. No a jednoho dne jsem si v práci řekl, že 7 let ranních/nočních směn a pracovních víkendů už stačilo a dal jsem šéfovi výpověď na stůl. V té době byl zrovna Covid „v plném proudu“ a přítelkyně otěhotněla, tak mě z kolegů nikdo moc nechápal, že odcházím, ale já prostě věřil, že se nějak chytnu a uživím se.

Již jsi dodával své stoly i do Slovenska, Německa nebo Severního Irska. Jak se Ti povedlo dostat za hranice našeho státečku?

V bývalém zaměstnání se mnou pracovalo dost cizinců, kteří sledovali mojí tvorbu a rozhodli se mě podpořit. A na druhou stranu i když doprava do Irska stála něco kolem 10 tisíc, tak se jim to pořád vyplatilo 😀 (alespoň mi to tvrdili.) No a pak se k nim zastavili známí, stůl se jim zalíbil a objednali si ho u mě taky.

Ve tvých výrobcích často nalezneme luxusní stoly z exotického suaru, ale i z našeho ořešáku. Které dřevo je tedy tvému srdci nejbližší?

Každá z těchto dřevin je něčím výjimečná, ale asi mám radši náš ořech. Exotický Suar je nádherný ale přeci jen se musí vozit přes půl světa do Evropy a i když se snažím vybírat dodavatele, kteří dřevo kupují legálně včetně všech povolení, kdo ví jak to všechno je. Až se situace ve světě trochu uklidní a bude se moci zase normálně cestovat, mám v plánu nějaké dodavatele osobně navštívit, ať vidím na vlastní oči jaké stromy a proč se vůbec kácí. Tohle mě hodně zajímá. Ale i tak se nechci zaměřovat čistě jen na exotiku, chci mít v nabídce co nejvíce druhů dřevin, ať si může vybrat úplně každý.

Mimo stolů v tvém repertoáru nalezneme i masivní postele, skříňky či desky pod umyvadla. Dá se říci, že jsi schopný vyrobit kompletní dřevěný sortiment do interiéru?

Občas pár takových věcí vyrobím, ale nejraději bych se držel čistě jen výroby stolů. Třeba na výrobu skříní a dalších kusů nábytku nemám ideální prostory a vybavení, takže spíš jen vyhovím přáním mých zákazníků, kterým jsem vyráběl stoly a chtějí ode mě třeba i desku pod umyvadlo nebo rám na zrcadlo.

Na jaký svůj výrobek jsi nejvíce hrdý a zasloužil by si vyzdvihnout?

Za poslední rok práce mám asi největší radost z výroby jídelního a konferenčního stolu pro zákazníka do chorvatského letního sídla. Pán byl velký sympaťák a vybral si u mě na dílně desku ze dřeva Suar, kterou jsem v ten den přivezl od dodavatele a říkal jsem si, že takový „atyp“ si nikdo asi nekoupí, že mi tam bude ležet dlouho. V rychlosti jsme probrali odstín epoxidu, stolovou podnož, jinak jsem měl volnou ruku, za což jsem byl rád a zákazník nakonec taky.

Dají se někde tyto tvé luxusní stoly vidět naživo?

Výrobky prozatím úplně ne. „Bohužel“ vyrábím stoly jen na zakázku. I když mám v hlavě dost nápadů, co bych mohl vytvořit, nemám na to dostatek času. Každopádně máme udělaný provizorní showroom u nás na dílně kde je spousta stolových desek nebo i polotovarů pro truhláře k prodeji. Koncem dubna budeme mít hodně nového Suaru nebo luxusní Amboyny. U domu pomalinku suším krásné fošny z místního ořešáku a ještě čekám na pána s mobilním katrem, až mi přijde nařezat 6 kmenů olivovníků. Takže výběr bude do budoucna opravdu veliký!

Pokud někoho zaujme tvá práce, kam se na Tebe může obrátit?

Nejčastěji komunikuji přes zprávy na Facebooku a nebo přes email cerwoodesign@email.cz. Také mám webovky www.cerwoodesign.cz ale zatím to není žádná hitparáda 🙂