Jak vybrat stůl z epoxidové pryskyřice

"Máte zájem o stůl z epoxidové pryskyřice? Poradíme, jak si vybrat."

Elegantní konfereční stolek ze dřeva a pryskyřice
JAN PAKANDL

Jako v každém jiném řemesle se dá výrobek vytvořit kvalitně a méně kvalitně. Cílem tohoto článku je přiblížit Vám koncovým zákazníkům, jak se v této problamatice alespoň částečně orientovat a nasměrovat. Prostě aby Váš vysněný stůl z epoxidové pryskyřice splňoval Vaše představy a vydržel, co nejdéle v takovém stavu, v jakém Vám byl dodán.

Epoxidová pryskyřice

Jedním z nejdůležitějších materiálů, které jsou využívány na výrobu stolů je samozřejmě epoxidová pryskyřice. V dnešní době je již na trhu více druhů pryskyřic, které jsou využívány na výrobu nejen stolů. Nejzásadnější vlastností, která by měla zajímat koncové zákazníky je UV stabilita pryskyřice. Přirozená vlastnost epoxidů je, že mají tendenci časem žloutnout. Některé žloutnou více, některé méně, některé jsou nažloutlé už při vylévání. Pro lajka a často i pro výrobce je těžké se v tomto orientovat a rozpoznat pryskyřici s vyšší UV stabilitou.

Jak tedy vybrat výrobce, který pracuje s co nejvíce UV stabilní epoxidovou pryskyřicí?

Nejlepší variantou jsou samozřejmě reference. Pokud máte někoho známého, kdo byl s výrobkem spokojený a po pár letech nezpozoroval žádné změny (jak na pryskyřici, tak na využitém dřevu), nejspíš si vybral dobře. Dále můžete využít i těchto stránek, kde se snažíme sdružovat ty ověřené výrobce, kteří vyrábějí poctivé výrobky z kvalitních materiálů.

Na žloutnutí epoxidu má velký vliv i umístění stolu v místnosti, resp. jestli na něj bude často svítit slunce či ne. Sluneční záření opět o něco uspíší tento jev. Nemusíte se však bát, že za pár let budete mít stůl nažloutlý a bude na vyhození. U kvalitních epoxidů budou změny opravdu minimální.

Využívané dřevo

Neméně důležité je si něco zjistit i o použitém dřevu. Někteří z Vás by měli třeba zájem nechat si vyrobit stůl ze stromu, ke kterému máte nějaký vztah a musel se pokácet. Nebo můžete mít delší dobu uskladněné dřevo někde na půdě a rádi byste si z něj nechali něco vyrobit. Samozřejmě ta možnost tu je, ale takové dřevo je potřeba dosušit v sušárnách. Dřevo na zalití do pryskyřice musí mít potřebnou vlhkost a běžným uskladněním se na takovou vlhkost nedostanete. Pokud se toto nedodrží, stůl se časem může zkroutit, popraskat, odlepovat od pryskyřice a v krajních situacích může pryskyřici úplně roztrhnout. Pokud má někdo myšlenku tomuto zabránit různými profily, železy či jinými výztuhami ze spodu stolu, tak věřte, že ani to kolikrát nestačí 🙂 . 

Ideální vlhkost dřeva pro zalévání do pryskyřice se tedy pohybuje mezi  8 – 10 %. Většina výrobců vlastní měřáky vlhkosti a může Vámi vybrané dřevo přesně změřit.

Povrchová úprava stolu

Velmi diskutovaným tématem je povrchová úprava stolu, resp. čím povrch stolu ochránit, aby Vám vydržel co nejdéle jako nový. Nejčastější povrchovou úpravou jsou vosky, oleje a laky. Zjednodušeně můžeme říci, že vosky a oleje Vám ponechají přírodnější vzhled stolu za cenu menší ochrany. Laky Vám ponechají lesklou ochrannou vrstvu na povrchu stolu (lidově řečeno, bude vypadat jako zrcadlo).

Při jakékoliv povrchové úpravě však hrozí riziko, že si můžete pryskyřici poškrábat stejně jako třeba stoly ze skla či běžné stoly z masivu. Výhodou pryskyřice však je, že jí můžete jednou za čas dát výrobci, který jí přebrousí a stůl máte opět jako nový. Díky tomu můžete mít sůl, který Vám vydrží na celý život.

Doba zhotovení stolu

Běžný postup je výběr vhodného dřeva a jeho příprava na vylití. Následně se dřevo zaleje pryskyřicí a nechá vytvrdnout. Většina epoxidových systému se nechává tvrdnout 2-3 týdny. Pak přichází na řadu doladění nedostatků a spousty hodin broušení či leštění. Nějaký čas zabere i výroba podnoží. Proto je běžné, že výroba stolu na zakázku může trvat měsíc i více. Pokud si klient objedná stůl s náročnějšími efekty jako třeba mořské vlny, tak tím doba výroby opět narůstá a může trvat i několik měsíců.

Cena stolu z epoxidové pryskyřice

Ceny stolů jsou hodně variabilní. Ve stručnosti je cena nejvíce závislá na třech komponentech a to PRYSKYŘICE, DŘEVO, PODNOŽÍ. 

Epoxidová pryskyřice: Jednoduché pravidlo, čím více pryskyřice, tím bude cena vyšší. Bude tedy značný cenový rozdíl, když ve stole zalijete pouze menší praskliny nebo když vezmete dvě fošny a nalejete mezi ně širokou řeku. Cena závisí i na využité pryskyřici. Opět silně doporučujeme radši připlatit pár tisíc korun a mít jistotu kvalitní pryskyřice, než šetřit a za pár měsíců budete koukat na nažloutlý výrobek. Zda-li se chcete inspirovat, využijte Google a zadejte „stůl z pryskyřice“ či anglicky „epoxy wood resin table“ a můžete svou představu zaslat výrobci. 

Dřevo: čím atypičtější a méně dostupné dřevo, tím bude jeho cena vyšší. K levnějším epoxidovým výrobkům můžeme zařadit například stoly z dubu, jasanu, akátu, javoru či ořechu. Pokud máte zájem o něco originálního či exotického, tak můžete narazit na stoly z olivy, suaru, očkového topolu, bahenního dubu aj.

Podnoží: poslední nezanedbatelnou položkou je typ nohou. Mohou být ze dřeva, oceli, železa… Záleží na Vaší představě. Opět můžete využít Google a zadat “ dřevěné nohy ke stolu“, „železné podnoží ke stolu“ a zaslat fotku vybraných nohou. Výrobci Vám k tomu rádi řeknou více.

Záruka na stoly z epoxidové pryskyřice

Na každý výrobek by se Vám měla vztahovat nějaká záruka. Zde to má každý výrobce nastavené individuálně. Určitě buďte opatrní při nákupu stolu bez záruky.  Jedná se o výrobek ze dřeva a dřevo neustále pracuje. Nejspíš byste nebyli rádi, kdybyste zaplatili nemalý peníz za stolek z pryskyřice, který se Vám za pár měsíců začne například kroutit nebo odlupovat od pryskyřice, protože bylo využito nekvalitně připravené dřevo nebo zvolen špatný postup při vylévání epoxidové pryskyřice.

Nezřídka se stává, že si koncový zákazník pořídí stolek, protože je o pár tisíc levnější, protože je bez záruky. Stůl pak začne pracovat a výrobce se k němu přestane hlásit. Stoly pak  většinou končí na renovaci u jiných výrobců, kteří se pokusí stůl zachránit. Nutno podotknout, že taková oprava může být klidně stejně drahá jako nový stolek nebo v některých případech ani nelze stůl zachránit. 

Pokud tedy máte zájem o výrobu stolu z epoxidové pryskyřice a mít jistotu kvalitně odvedené práce, využijte našeho poptávkového formuláře. Vaše objednávka se rozešle všem ověřeným výrobcům, kteří s námi spolupracují.